18 kwietnia br. w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbędzie się szkolenie dla nauczycieli muzyki i rytmiki, edukatorów muzycznych, animatorów kultury. Ilość miejsc na szkoleniu jest ograniczona, o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Edukacyjne praktyki oddziału Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli są punktem wyjścia do całodziennego szkolenia mającego na celu zapoznanie z narzędziami, z jakich edukatorzy korzystają podczas lekcji i warsztatów muzycznych. W ramach wydarzenia zaprezentujemy sztukę świadomego słuchania muzyki, realizowanie podstawy programowej obowiązującej w szkole, lekcje pokazowe oraz koncert edukacyjny z komentarzem, a także śpiew i improwizacje ruchowe. Nauczyciele otrzymają pomoce dydaktyczne, materiał z przykładowymi warsztatami muzycznymi oraz konspekt lekcji o Żelazowej Woli. Goście specjalni: Edwin Szwajkowski – fortepian, Kapela Niwińskich – warsztat pieśni tradycyjnej.
PROGRAM:
10.00–10.30 Misja Zespołu edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Przedstawienie programu edukacyjnego dla szkół, stworzonego przez zespół edukacji Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli: lekcji muzealnych, lekcji o historii parku z warsztatem muzycznym, warsztatów Małej Akademii Chopinowskiej, warsztatów słuchania Chopinoteki, Urodzin Kompozytora. Zaprezentowanie możliwych realizacji założeń podstawy programowej z muzyki.
10.30–11.30 Mistrzowie Chopina. Mozart
Lekcja pokazowa przybliżająca cechy muzyki klasycznej na przykładzie serenady Eine Kleine Nachtmusik. Warsztaty z dziełem, Wariacjami B-dur op. 2 Chopina na temat arii Là ci darem la mano z opery Don Giovanni Mozarta, staną się punktem wyjścia do zapoznania uczniów ze stylem brillant poprzez improwizacje ruchowe, taniec, zadania teatralne, warsztaty słuchania.
11.30–12.00 Zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina
12.00–12.15 Kwadrans muzyczny
12.15–13.00 Przerwa obiadowa
13.00–14.00 Myśląc tańcem. Mazurki Chopina i Szymanowskiego
Prezentacja mazurków Chopina i Szymanowskiego, odnajdowanie rytmów oberka, mazura, kujawiaka u Chopina i rytmów podhalańskich u Szymanowskiego. Zestawienie twórczości obydwu artystów. Nauka piosenki o gatunkach. Rozbudowywanie słownictwa uczniów praktycznego dla opisywania muzyki.
14.00–15.00 Lekcja muzyki w terenie
Out of classroom education, czyli nauczanie poza salą szkolną – to popularny europejski trend, który zespół edukacji realizuje w parku-pomniku otaczającym Dom Urodzenia Chopina. Korzystając z naszych pomysłów, nauczyciele mogą przeprowadzić lekcję w lokalnych parkach, wokół szkoły lub w innej lokalizacji. Zajęcia będą zawierały elementy spaceru sensorycznego, gry terenowej, ekologii dźwięku, a także architektury krajobrazu, plastyki i historii.
15.00–16.00 Myśląc śpiewem. Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Zapoznanie z gatunkiem nokturnu oraz cytowaną przez Chopina w Nokturnie pieśnią Oj chmielu, chmielu w wykonaniu kapeli tradycyjnej (Kapela Niwińskich) w czasie warsztatu białego śpiewu. Przybliżenie XIX-wiecznych obrzędów, kontekstu kulturowego, które mogą być narzędziami wzbogacającymi zaznajamianie uczniów z dziełem muzycznym. Analiza przebiegu utworu podczas gier i zabaw muzycznych.
Koszt szkolenia: 50 zł/os.
W cenę wliczony jest koszt obiadu oraz dojazd autobusem (tam/powrót) z Warszawy (Ilość miejsc w autobusie jest ograniczona).
Zgłoszenia, informacje: Małgorzata Kazur, tel.: (+48) 664 413 511, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Rezerwacja: www.bilety.nifc.pl
Więcej informacji na temat oferty edukacyjnej Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli znajdą Państwo pod linkiem:www.youtube.com/
Kontakt:
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew
e-mail: zelazowawola.rezerwacje@ni>
tel.: (+48 46) 863 33 00; (+48 46) 861 11 98 (w godzinach 9.00-16.00)