Szkoła

Jaki plecak do zerówki?

Twoje dziecko lada moment zaczyna zerówkę? To dla niego duże wydarzenie, a odpowiedni plecak może pozwolić mu poczuć się bardziej komfortowo. Z tego powodu rodzice powinni dobrze przygotować się do wybrania wyposażenia wyprawki swojej pociechy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jaki plecak do zerówki warto wybrać!

Sposoby na obciążenie plecaka do zerówki

Kupno odpowiedniego plecaka dla sześciolatka to jedno, ale warto też zadbać o to, aby nie był on zbyt ciężki po spakowaniu potrzebnego wyposażenia. Jak to zrobić?

  • Naucz dziecko starej, dobrej zasady pakowania plecaka: ciężkie rzeczy na sam dół, a lżejsze na górę.
  • Buty na zmianę powinny być jak najlżejsze.
  • Rzadko używane książki oraz buty powinny częściej znajdować się w szkolnej szafce, a nie w plecaku.
  • Zamiast ciężkich butelek z napojami postaw na butelkę filtrującą. Sprawdź także, jaki bidon termiczny dla dziecka wybrać!
  • Uświadom dziecku, że plecak należy nosić na obu ramionach.
  • Do pakowania posiłków nie używaj pudełek, wybieraj za to ekologiczne produkty jednorazowe (np. woskowijka lub papier wielorazowy).
  • Kupuj dziecku miękkie zeszyty zamiast tych w twardej oprawie.
  • Przypilnuj, aby dziecko pakowało do plecaka jedynie niezbędne danego dnia przybory szkolne. Jeśli szukasz dla swojego sześciolatka jakościowych produktów, sprawdź też, jakie farby do szkoły wybrać oraz znajdź najlepsze kredki.

Jaką pojemność plecaka do zerówki wybrać?

W przypadku plecaka do zerówki ważne jest, aby waga bagażu nie przekraczała 10-15% masy ciała dziecka. Tornistry o pojemności nieprzekraczającej 10 litrów są optymalnym rozwiązaniem dla sześciolatków. Wysokość plecaka powinna wynosić około 30 cm, a szerokość nie więcej niż 20 cm – umożliwi to spakowanie formatu A4 na potrzeby lekcji plastycznych lub innych projektów.

Dno plecaka powinno sięgać minimum talii dziecka, tak by uniknąć problemu z noszeniem go i bolesnego obciągania ramion. Przeczytaj także, jak uzyskać 500 plus na wyprawkę szkolną!

Konstrukcja plecaka do zerówki

Przy wyborze plecaka dla przedszkolaka, zerówkowicza, należy zwrócić uwagę na szerokie, regulowane szelki. Rozmiarem powinien być dostosowany do rosnącego dziecka oraz posiadać usztywnienie na plecach, aby odciążyć kręgosłup. Wielkość i budowa plecaka jest uwarunkowana przedmiotami, które musi on pomieścić – napoje i przekąski lub podręczniki i zeszyty.

Jeśli planujesz, aby Twoja pociecha czasem wykorzystywała go jako bagaż podczas szkolnych wycieczek, warto upewnić się, czy materiał jest odporny na wilgoć.

Plecak do zerówki – jak powinien wyglądać?

Przy wyborze plecaka dla sześciolatka ważną kwestią jest jego wygląd. W tym przypadku należy dziecku oddać decydujący głos. Nie warto szukać produktu uniwersalnego – nie będzie on tak silną motywacją. Dobrym pomysłem za to będzie postawienie na plecaki z postaciami z popularnych bajek, choć te mogą być dość drogie.

Alternatywnym rozwiązaniem może być tańszy produkt o odpowiednim kolorze i wzorze: pastelowy róż polubią szczególnie dla dziewczynki, a czerwone plecaki będą  zwracać uwagę chłopców.

O mnie

Moje treści

Cześć! Jestem Lucyna i uwielbiam dzielić się wiedzą na temat rodzicielstwa. Wychowałam trójkę wspaniałych dzieci, więc wiem co nieco o tej robocie. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości związane z opieką nad maluchami - śmiało pisz, chętnie pomogę!