Szkoła

Farby plakatowe a akrylowe

Rodzajów farb na rynku dostępnych jest naprawdę wiele, choć najczęściej wykorzystywane, m.in. w szkołach, są farby plakatowe i akrylowe. Z pozoru są to podobne produkty, ale w rzeczywistości jest inaczej. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jaka jest między farbami plakatowymi a akrylowymi.

Różnorodność farb

Rozpoczynając przygodę z malowaniem, dobrze jest poznać podstawowe różnice pomiędzy technikami oraz rodzajami farb.

Najbardziej popularne z farb to akwarele, farby olejne, akrylowe oraz plakatowe. Wszystkie z nich mają swoje unikalne właściwości, dzięki czemu sprawdzają się w przypadku określonego materiału lub dla osiągnięcia konkretnego efektu.

Akwarele dają obraz rozmyty, a barwy nie są tu nasycone ani wyraziste. Farby akrylowe, olejne i plakatowe natomiast mogą być używane do impasto (gruba warstwa o wyraźnej strukturze). Technika ta dominuje w malarstwie olejnym. Farby plakatowe stosuje się głównie w szkołach na początkowych etapach edukacji plastycznej.

Sprawdź, jakie farby do szkoły wybrać!

Różnice między farbami akrylowymi i plakatowymi

Farby akrylowe i plakatowe należą do grup farb wodnych, ale różnią się składem i przeznaczeniem. Plakatówki zawierają gumę arabską, natomiast brakuje jej w akrylach.

Paleta barw farb plakatowych jest dość ograniczona, a dostępne kolory są mniej nasycone niż te uzyskiwana za pomocą farb akrylowych. Farby akrylowe oferują jaskrawe i mocno nasycone odcienie, a także dostępne są w wielu wariantach dekoracyjnych (np. odcienie brokatowe, złoto czy srebro).

Kiedy używa się farb akrylowych?

Farby akrylowe są odpowiednie do malowania na papierze, płótnie, gipsie i szkle. Ich atutem jest to, że świetnie przylegają do różnych struktur i powierzchni za sprawą żywicy akrylowej, która obecna jest w ich składzie. Zalicza się je do farb wodnych. Poza nią i pigmentami, dobre jakościowo farby nie mają innych dodatków.

Farby akrylowe to rozbudowana gama kolorystyczna oraz możliwość mieszania ich ze sobą w celu osiągania innych odcieni i barw. Technika impasto charakterystyczna jest dla malarstwa olejnego, ale farbami akrylowymi można uzyskać podobne rezultaty poprzez nakładanie grubej warstwy za pomocą pędzli.

W przypadku chęci rozcieńczenia tego rodzaju farb zaleca się żele akrylowe, które zapewniają lepszą płynność. Nie powinno się natomiast stosować do tego celu wody.

Przeznaczenie farb plakatowych

Farby plakatowe są idealne do pierwszych eksperymentów artystycznych oraz zwykle wykorzystywane w szkole na lekcjach plastyki. Są one zdecydowanie tańsze od farb akrylowych i łatwo się je zmywa, co czyni je popularnymi wśród dzieci i początkujących adeptów malarstwa.

Do rozcieńczania farb plakatowych używa się wody, co nie jest polecane przy akrylach. Farby te cechuje bardzo szybkie schnięcie, ale jednocześnie można ja łatwo usunąć ze skory ciała lub materiału. Ich zaletą jest także fakt, że nie powodują alergii. 

Na lekcjach plastyki w szkole przydają się także inne przybory – sprawdź, jak wybrać najlepsze kredki.

Farby plakatowe a akrylowe – różne typy farb

Farby plakatowe i akrylowe są podobne, kiedy patrzymy na efekt pracy z nimi, ale różnią się składem, sposobem rozcieńczania i przeznaczeniem. Farby plakatowe są najlepsze dla początkujących artystów oraz dzieci ze względu na ich łatwą zmywalność i niskie ceny. Farby akrylowe mają bogatszą paletę barw oraz warianty dekoracyjne, są trwalsze od farb plakatowych, lecz trudniejsze do zmycia.

O mnie

Moje treści

Cześć! Jestem Lucyna i uwielbiam dzielić się wiedzą na temat rodzicielstwa. Wychowałam trójkę wspaniałych dzieci, więc wiem co nieco o tej robocie. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości związane z opieką nad maluchami - śmiało pisz, chętnie pomogę!