Szkoła

Rodzaje farb

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, dlatego wybór tych, które będą odpowiednie dla Twojego dziecka może przysporzyć trudności. Wszystkie z nich mają swoje zalety oraz wady. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są rodzaje farb i kiedy warto je wybrać!

Farby do malowania palcami

Tym rodzajem farb warto wprowadzić dziecko w artystyczny świat. Farby do malowania palcami są w pełni bezpieczne i przeznaczone dla dzieci już od drugiego roku życia. Konsystencja farb jest gęsta, a więc pozwala na swobodne malowanie. Zabawa z farbami wspomaga rozwój ruchowy oraz wpływa na wyobraźnię malucha. Rodzice powinni zapewnić dziecku pełną swobodę podczas korzystania z farb, a najlepiej przyłączyć się do artystycznego szaleństwa!

Farby plakatowe

Farbki plakatowe mają gęstą konsystencję i mocno nasycone kolory. Zazwyczaj są dostępne w słoiczkach, a do malowania nimi nie jest potrzebna woda. Ten rodzaj farb można  stosować do malowania po różnych powierzchniach (np. drewna czy szkła), pod warunkiem, że zostaną wcześniej odtłuszczone. Są to farby łatwe w użyciu i możliwe do zdobycia we większości sklepów papierniczych lub supermarketów.

Sprawdź także: Najlepsze kredki – jakie wybrać?

Farby akwarelowe

Farby akwarelowe to przeciwieństwo tych wcześniejszych – mają formę suchą i zwartą. Jest to mieszanka pigmentu oraz wodorozcieńczalnego spoiwa, dlatego do ich wykorzystania konieczna jest woda. Kolorów nie da się mieszać na papierze, ponieważ farby akwarelowe bardzo szybko w niego wnikają.

Farby akrylowe

Farby akrylowe powstają na bazie wody oraz żywicy akrylowej, dzięki czemu są w pełni bezpieczne i nie mają toksycznego działania. Można wykorzystać je do malowania na różnych powierzchniach. Ich konsystencja przypomina farby plakatowe, ale można je mocno rozcieńczyć – wtedy będą przypominać akwarele. Szybko schną i tworzą elastyczną i odporną na wilgoć powłokę. Farby akrylowe są bardzo uniwersalne i powszechnie używane przez artystów.

Może Cię zainteresować: Farby plakatowe a akrylowe.

Farby witrażowe

Farby witrażowe stworzone zostały z myślą o malowaniu na szkle i ceramice. Mogą być transparentne lub w pełni kryjące. Produkt tego rodzaju przeznaczony dla dzieci powinien być produkowane na bazie wody.

Farby witrażowe można wykorzystać do rękodzieła, m.in. do tworzenia własnoręcznie wykonanych prezenty. Do ich używania konieczna jest jednak duża wprawa, gdyż ciężko się je zmywa, a czas schnięcia jest dłuższy niż w przypadku innych rodzajów farb. Malowanie farbami witrażowymi może być interesującym doznaniem dla dzieci.

Farby do twarzy

Farby do twarzy muszą być nietoksyczne i łatwo zmywalne, ale zarazem także odpowiednio trwałe. Malowanie twarzy jest popularnym elementem zabawy na dziecięcych balach karnawałowych, imprezach przedszkolnych oraz urodzinach. Nie wymaga to dużych umiejętności – wystarczy odrobina wyobraźni. Farby te są dostępne w formie sztyftów lub też paletki.

Farby szkolne

Nie jest to rodzaj farb, chociaż ta nazwa często pojawia się na kupowanych przez rodziców produktach szkolnych dla dzieci. Są to najczęściej farbki plakatowe lub akwarelowe, których używa się w szkołach na lekcjach plastyki ze względu na ich łatwe użytkowanie i zadowalające efekty.

Malowanie jest możliwe dzięki odpowiednim pędzlom, które mogą być wykonane z plastiku lub sztucznych materiałów o różnej grubości, kształcie oraz rozmiarze dopasowanym do tematu pracy. Warto kupować zestawy, które pozwolą na pracę nad różnorodnymi formami artystycznymi. Dodatkowo może przydać się także paleta do farb, dzięki której łatwiej dozować produkt.

Malowanie farbami to świetny sposób na twórcze i kreatywne spędzenie czasu. Istnieje wiele produktów, dzięki którym można uzyskać różne efekty artystyczne. Każdy powinien zapoznać się z rodzajami farb oraz innych akcesoriów do malowania, aby odnaleźć swoje ulubione narzędzie do wyrażania się poprzez sztukę.

O mnie

Moje treści

Cześć! Jestem Lucyna i uwielbiam dzielić się wiedzą na temat rodzicielstwa. Wychowałam trójkę wspaniałych dzieci, więc wiem co nieco o tej robocie. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości związane z opieką nad maluchami - śmiało pisz, chętnie pomogę!