Porady

300 plus – dla kogo, do kiedy, jakie załączniki

Szkolne przybory dla dziecka to spory wydatek dla rodziców. Rząd wprowadził specjalny program 300 plus, który ma na celu odciążenie domowego budżetu podczas kompletowania wyprawki dla dzieci. Sprawdź, komu przysługuje, kiedy należy złożyć wniosek i jakie dokumenty są wymagane.

Kto może złożyć wniosek o 300 plus?

Rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej mogą wystąpić o dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną. Jeśli uczeń jest wychowankiem domu dziecka, to jego dyrektor musi złożyć odpowiedni wniosek. W przypadku rozbitego małżeństwa z opieką naprzemienną, świadczenie będzie podzielone po 150 zł dla każdego z rodziców. 

Rodzice mają prawo do 300+ również wtedy, kiedy ich dorosłe już dziecko nadal się uczy. W takim przypadku nadal to oni składają wniosek, mimo pełnoletności ucznia.

Skompletowanie wyprawki dla dziecka to duże wyzwanie dla rodziców – sprawdź, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać oraz jakie są najlepsze kredki!

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku 300 plus

Wypełnianie wniosku o przyznanie świadczenia nie jest skomplikowane i nie wymaga wypełniania dużej liczby dokumentów. Potrzebne będą:

  • dane zarówno rodziców, jak i dziecka (m.in. daty urodzenia, PESEL, obywatelstwo),
  • adres domowy oraz adres szkoły, do której aktualnie uczęszcza dziecko lub w której rozpocznie naukę od września,
  • oświadczenie o tym, że dziecko uczestniczy w zajęciach szkolnych,
  • ewentualnie, jeśli dotyczy – oświadczenie o niepełnosprawności.

Przeczytaj też: Jaki tablet do nauki zdalnej?

Kiedy i jak złożyć wniosek o 300 plus?

Termin na złożenie wniosku na rok szkolny 2023/2024 trwa do 30 listopada. Im wcześniej rodzice złożą swój wniosek, tym lepiej, gdyż wcześniej otrzymają wypłatę świadczenia. Wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną. Rodzice, którzy nie zdążyli złożyć wniosku przed końcem listopada niestety nie otrzymajà pieniędzy na wyprawkę potrzebną do rozpoczęcia edukacji dziecka.

Jak złożyć wniosek o 300+ przez Internet?

Wniosek o przyznanie świadczenia 300+ można złożyć drogą internetową na trzy różne sposoby:

  • poprzez stronę empatia.mrpips.gov.pl – na portalu należy założyć konto przy pomocy profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego, a następnie po zalogowaniu się wybrać “Dobry start” na stronie głównej,
  • za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS PUE ZUS,
  • za pomocą usług bankowości elektronicznej – możliwość złożenia wniosku oferują Alior Bank, PKO Bank Polski S.A./Inteligo, Bank Pocztowy, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Bank Pekao SA, Millennium, Bank Polskiej Spółdzielczości, BNP Paribas Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Nest Bank oraz SGB-Bank.

Banki udostępniają gotowe formularze do wypełnienia wniosku o 300 plus oraz informacje na temat tego, jak należy je poprawnie uzupełnić. Składanie dokumentów online za pomocą strony banku jest możliwe tylko i wyłącznie dla celów rejestracji, ale to właściwa miejscowo gmina jest odpowiedzialna za ich weryfikację oraz przyznanie świadczenia.

Termin i wypłata pieniędzy z 300 plus

Wniosek o 300 plus można złożyć w lipcu lub sierpniu, a wtedy wypłata środków nastąpi do końca września. W przypadku złożenia wniosku w kolejnych miesiącach (wrzesień, październik i listopad), pieniądze zostaną przelane na konto podane we wniosku po dwóch miesięcy od jego złożenia.

Informacja dotycząca przyznania świadczenia 300 plus będzie dostarczona drogą elektroniczną na adres e-mail podany we wniosku – nie trzeba czekać na oficjalne potwierdzenie decyzji.

Wypłata jest możliwa jedynie w formie bezgotówkowej. Jeśli posiadasz kilkoro dzieci, cała należna Ci kwota zostanie zostanie wypłacona jednocześnie.

Może zainteresować Cię także: Jak wybrać bidon termiczny dla dziecka?

Czy trzeba zapłacić podatek od 300 plus?

Program Dobry Start jest zwolniony z podatku i nie musi być wliczany do dochodu, jeśli starasz się o pomoc społeczną. Świadczenia te nie mogą być przejmowane przez komorników. Osoby korzystające z zasiłku rodzinnego na dany rok szkolny również mogą otrzymać świadczenie 300 plus.

W każdym województwie uruchomiono specjalną infolinię, aby udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące programu 300 plus – numery można znaleźć na stronie interenetowej mpips.gov.pl.

Komu przysługuje 300 plus

Rodzice każdego uczącego się dziecka mogą otrzymać świadczenie 300 plus, bez względu na uzyskiwane dochody. Kwota ta jest zależna od liczebności rodziny – dwoje dzieci to 600 zł, troje – 900 itd. Prawo do rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju (m.in obywatele Unii Europejskiej, EOG oraz Szwajcarii). Osoby posiadające pozwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostępem do rynku pracy” także są uprawnione do otrzymywania świadczenia, jeżeli mieszkają ze swoimi rodzinami w Polsce. 

Wiek dziecka a 300 plus

Rodzice wszystkich uczniów, od pierwszoklasistów po dwudziestolatków, otrzymają pieniądze na wyprawkę dzięki programowi 300 plus. Świadczenie nie przysługuje studentom, nawet jeśli spełniają kryteria wiekowe. Dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do 24 roku życia.

Sprawdź również: Jaki plecak do liceum?

Świadczenie 300+ nie jest przyznawane dla uczniów rozpoczynających naukę w zerówce, dlatego składanie wniosku w przypadku rodziców pięcio- i sześciolatków nie ma sensu. Co innego, jeśli sześcioletnie dziecko rozpoczyna edukację w pierwszej klasie. Kompletujesz wyprawkę szkolną? Sprawdź również, jakie farby do szkoły kupić dla swojej pociechy!

O mnie

Moje treści

Cześć! Jestem Lucyna i uwielbiam dzielić się wiedzą na temat rodzicielstwa. Wychowałam trójkę wspaniałych dzieci, więc wiem co nieco o tej robocie. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości związane z opieką nad maluchami - śmiało pisz, chętnie pomogę!