Porady

Jaki tablet dla dziecka?

W dzisiejszych czasach technologia jest wszechobecna. Choć rodzice mogą mieć do korzystania z niej różne podejście, prędzej czy później każde dziecko zainteresuje się elektroniką. Warto więc od najmłodszych lat sięgnąć po bezpieczne i edukacyjne urządzenia. Sprawdź, jaki tablet dla dziecka wybrać!

Czy tablet dla dziecka to dobry pomysł?

Rodzice nie mogą uniknąć styczności swoich dzieci z urządzeniami mobilnymi, szczególnie gdy te już od najmłodszych lat obserwują dorosłych korzystających z nowych technologii.

Istnieją argumenty za i przeciw wykorzystywaniu tabletów/smartfonów przez dzieci. Z jednej strony są niebezpieczeństwa, takie jak problemy ze snem, negatywny wpływ na wzrok i funkcje poznawcze, a z drugiej zaś – korzyści, np. możliwość nauki, brak poczucia wykluczenia. Prawda leży pośrodku – jeżeli zadbasz o odpowiednią ilość czasu, który Twoja pociecha spędza z tabletem w ręku oraz zadbasz o jego bezpieczeństwo w sieci, możesz mieć pewność że dziecko będzie miało korzyść z używania tego typu technologii. Większy ekran i niższa cena to zdecydowana przewaga tabletów nad smartfonami. dlatego warto rozważyć jego zakup.

Jakie wymiary powinien mieć dobry tablet dla dziecka?

Przy wyborze tabletu dla przedszkolaka należy zdecydować się na urządzenie o mniejszych rozmiarach, np. 8 cali – jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ tego typu produkty lekkie i poręczne oraz łatwe do obsługi.

Starsze dzieci mogą korzystać z tabletów o większym ekranie i wymiarach (powyżej 10 cali).

W 2023 roku, kiedy wszelkiego rodzaju elektronika staje się coraz bardziej popularna, warto postawić na produkt niedrogi i praktyczny. Przemyślany wybór urządzenia sprawi, że będzie ono służyło przez wiele lat. Wtedy wraz z wiekiem dziecka możesz po prostu instalować kolejne, bardziej dopasowane aplikacje, zamiast kupować całkiem nowy sprzęt.

Jak długo dziecko może korzystać z tabletu?

Przed wybraniem tabletu dla dziecka, należy wspólnie z nim ustalić zasady korzystania z tego urządzenia. WHO sugeruje, że dzieci do 2. roku życia powinny unikać dotykowego ekranu, a starsze (do około 5 lat) – ograniczać czas spędzony na tablecie do 1 godzinny dziennie. Rodzice mogą mieć bardziej liberalne podejście, ale należy być ostrożnym i określić odpowiednie limity korzystania z tabletów przez swoje potomstwo.

Jaki tablet wybrać dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru tabletu dla dziecka, najważniejsze jest, aby zwrócić szczególną uwagę na:

  • jakość wykonania urządzenia – modele dla dziecka muszą być wytrzymałe, mieć twardą obudowę oraz solidny ekran, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych nieostrożnością,
  • ilość pamięci wbudowanej i pamięci RAM – pierwsza z nich jest odpowiedzialna za to, ile aplikacji, muzyki i gier zmieści się na urządzeniu, natomiast druga w połączeniu z procesorem wpływa na jego wydajność i szybkość działania – dla dzieci warto wybrać sprzęt szybki i o dużej pojemności,
  • czas działania – duża pojemność baterii to też bardzo ważna kwestia, ponieważ dzieci bardzo często zapominają o konieczności naładowania sprzętu,
  • filtr niebieskiego światła – to ciekawe rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę, gdyż dzięki niemu zmniejsza się częstotliwość kontaktu z niekorzystnym dla snu, koncentracji i uwagi światłem,
  • system operacyjny – zdecydowana większość urządzeń na rynku to tablety z systemem Android, choć także fani marki Apple znajdą modele dla siebie.

VTech Storio Max XL tablet : Najlepiej sprzedający się tablet

VTech jest znanym producentem tabletów i gier edukacyjnych dla dzieci. Tablety tej marki są bardzo efektywne, oferując w 100% edukacyjne aplikacje zabawne i interaktywne.

Tablet Storio Max XL ma 7-calowy, szeroki wyświetlacz ułatwiający czytanie oraz przeglądanie stron internetowych (dzięki bezpiecznej przeglądarce). Aplikacja do kontroli rodzicielskiej pomaga chronić dzieci przed niewłaściwymi treściami online.

Twoje dziecko będzie miało dostęp do około 20 gier i aplikacji do słuchania muzyki, ale także kamery i odtwarzacza wideo. Funkcja Kid Connect umożliwia rodzicom lub kolegom dziecka przesyłanie wiadomości audio i wideo oraz rysunków, tekstów i zdjęć bezpośrednio na ich smartfony lub tablety.

VTech tablet oferuje rodzicom możliwość kontroli Internetu, regulowania czasu gry i zarządzania profilami innych użytkowników w celu uniknięcia niebezpieczeństwa.

Stonowany, błękitny kolor tabletu spodoba się zarówno dziewczynkom, jaki i chłopcom. Specjalna osłona chroni urządzenie oraz ma możliwość złożenia w celu wygodnego oglądania filmów wideo.

Bestsellerowy tablet edukacyjny LexiTab Lexibook

Ten tablet dla dzieci jest bardzo wszechstronny i oferuje wiele korzyści: dostęp do treści edukacyjnych, 5 gier i możliwość wejścia na YouTube.

Rodzice maja pełna kontrolę nad tym tabletem – nadzorują aplikacje do pobrania, zarządzanie czasem przed ekranem oraz bezpieczny dostęp do Internetu.

Lexibook Lexitab Table ma 1 GB pamięci RAM. Posiada 7-calowy ekran panoramiczny, który zapewnia dobrą widoczność dla malucha. Łączność Bluetooth pozwala podłączyć słuchawki.

Najmłodsi mogą również wykorzystać tablet do robienia zdjęć przy użyciu wbudowanego aparatu. Treści edukacyjne w urządzeniu skierowane są do dzieci od 6  do 14 i dają możliwość pracy nad różnymi obszarami, np. matematyką, językiem polskim czy angielskim.

Przystępny cenowo Amazon Fire HD 8

Amazon, gigant handlu internetowego, wprowadził do sprzedaży tablet Amazon Fire HD 8. Jest to niedrogie urządzenie, które może stać się tabletem przeznaczonym dla dzieci ze względu na jego konkurencję pod względem funkcjonalności i wykonania.

Tablet może działać na jednym ładowaniu do 10 godzin, a 8-calowy ekran z obrazem o jakości HD pozwala dziecku zarówno się uczyć, jak i dobrze bawić. Pamięć wewnętrzna w zależności od modelu to 16 lub 32 GB, ale można ją dodatkowo rozbudować dzięki karcie pamięci.

Dzięki temu w urządzeniu zmieści się wiele kreskówek, które można oglądać ze wspaniałymi doznaniami słuchowymi za sprawą Dolby Audio. Ze sklepu Amazon Appstore można pobrać liczne gry, filmy, seriale oraz e-booki dla dzieci, co uczyni w pełni wykorzystać urządzenie jako tablet edukacyjny. Dostępne w sprzedaży jest także etui ochronne w wielu atrakcyjnych kolorach.

Tablet dla dzieci Dragon Touch : Odporność na upadek

Tablet Dragon Touch o kolorze niebieskiej laguny bardzo podoba się dzieciom. Ma silikonową powłokę chroniącą przed wstrząsami, uderzeniami i kurzem oraz klipsy umieszczone z tyłu w celu łatwego umieszczania w odpowiedniej pozycji, np. do oglądania filmów. 7-calowy ekran panoramiczny zapewnia doskonałe wrażenia podczas obsługi tabletu przez dziecko.

2 GB pamięci RAM, procesor Quad Core i 16 GB pamięci masowej zapewnią możliwość długotrwałego korzystania z urządzenia bez obaw o brak miejsca na zapisanie ulubionych bajek.

Rodzice są odpowiedzialni za to, co ich dzieci oglądają w Internecie. Kidoz oferuje fabrycznie zainstalowaną kontrolę rodzicielską, aby ułatwić ten proces. Tablet jest łatwy w obsłudze i użytkowaniu oraz ma możliwość połączenia Wifi i Bluetooth, dzięki którym można używać aplikacji takich jak Youtube Kids.

Szybkie ładowanie baterii oraz port USB 2.0 do podłaczenia dodatkowego sprzętu daje dużą wygodę użytkowania.

O mnie

Moje treści

Cześć! Jestem Lucyna i uwielbiam dzielić się wiedzą na temat rodzicielstwa. Wychowałam trójkę wspaniałych dzieci, więc wiem co nieco o tej robocie. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości związane z opieką nad maluchami - śmiało pisz, chętnie pomogę!