Szkoła

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Wyprawka dla pierwszoklasisty to dla rodziców spory wydatek, ale także duża odpowiedzialność, aby dziecko miało w szkole wszelkie potrzebne przybory. Skompletowanie takiego wyposażenia nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z gotowej listy niezbędnych akcesoriów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co powinna zawierać wyprawka dla pierwszoklasisty!

Wyprawka do pierwszej klasy – co powinna zawierać?

Rodzice przyszłych pierwszoklasistów mogą mieć trudności ze skompletowaniem pełnej wyprawki dla swojej pociechy. Z tego powodu przygotowaliśmy gotową listę rzeczy, które powinna ona zawierać.

Lista ta jest praktycznym spisem akcesoriów niezbędnych w pierwszej klasie oraz takich, które będą przydatne nie tylko dla uczniów tego poziomu edukacji.

Podstawowa lista rzeczy do wyprawki szkolnej

W podstawowej wyprawce dla pierwszoklasisty powinny znaleźć się:

 • okładki na zeszyty,
 • bloki rysunkowe,
 • zeszyty w trzy linie,
 • przybory do pisania i malowania,
 • klej i nożyczki,
 • śniadaniówka.

Sprawdź także: Najlepsze kredki!

Konieczne będą także:

 • tornister lub plecak – nie warto kupować go w ciemno i oszczędzać, ponieważ źle dobrany może zaszkodzić prawidłowej postawie dziecka – sprawdź, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać!
 • strój na WF –  najczęściej składa się on z białej koszulki oraz granatowych spodenek, taki zestaw można nabyć już za kilkadziesiąt złotych,
 • kapcie szkolne i buty na WF – wiele szkół wymaga, aby dzieci posiadały buty na zmianę – często muszą mieć one białe podeszwy – to wydatek rzędu co najmniej 30 zł.

Może zainteresować Cię również: Jaki bidon termiczny dla dziecka wybrać?

Jakie zeszyty kupić do pierwszej klasy?

Zeszyty dla pierwszoklasisty powinny mieć 3 linie wydrukowane co 5 mm. Nie mogą być one takie same – jedna jest cienka, a dwie grubsze. Taki układ ma na celu pomóc dziecku w starannym i estetycznym pisaniu, a ponadto w lepszym rozplanowaniu przestrzeni liter. Takie zeszyty kosztują około 1 zł za sztukę.

Przybory szkolne dla pierwszoklasisty

 • Okładki na zeszyty – uczniowie klasy pierwszej  powinni unikać standardowych okładek na zeszyty, gdyż są one za duże i mogą utrudniać pisanie. Zamiast tego warto wybrać specjalne okładki przeznaczone na 16-stronicowe zeszyty (kosztują one około 1 zł za sztukę).
 • Przybory do pisania – w pierwszej klasie potrzebny jest głównie ołówek. Można zaopatrzyć dziecko w standardowy model lub kupić specjalne ołówki do nauki pisania. Są one grubsze i w kształcie trójkąta. Posiadają także dodatkowe nakładki. Ich koszt to około 5 zł za sztukę.
 • Farby i pędzelki – przed zakupem tego typu akcesoriów dla ucznia pierwszej klasy należy upewnić się, że posiadają one pojemniczek na wodę oraz podkładki ochronne na biurko (minimalny koszt to 7 zł za zestaw). Z naszego artykułu możesz dowiedzieć się także, jakie farby do szkoły wybrać.
 • Gumka do ścierania powinna być dobrej jakości – tanie gumki czasami rozmazują ołówek, zamiast go zmazać. Koszt dobrej jakości gumki to około 2 zł).

Jaki jest koszt pełnej wyprawki szkolnej do pierwszej klasy?

Pierwsze przygotowanie dziecka do uczestnictwa w szkolnych zajęciach wiąże się z niemałymi kosztami. Przybory szkolne, jak bloki, akcesoria do pisania czy zeszyty, to wydatek rzędu 100-200 zł. Do tego należy doliczyć także inne, nieco droższe artykuły – plecak (w zależności od jego jakości koszt waha się od 100 do nawet kilkuset złotych), podręczniki (to koszt nawet 500 zł!) oraz strój sportowy i buty (200-300 zł). Kolejny wydatek to kapcie szkolne, których cena może wynosić 100-200 zł. Łączny wydatek na przygotowania dziecka do pójścia do szkoły oscyluje w granicy 1000 zł. Warto skorzystać z dopłaty 300 plus na wyprawkę szkolną.

O mnie

Moje treści

Cześć! Jestem Lucyna i uwielbiam dzielić się wiedzą na temat rodzicielstwa. Wychowałam trójkę wspaniałych dzieci, więc wiem co nieco o tej robocie. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości związane z opieką nad maluchami - śmiało pisz, chętnie pomogę!